📅 3 mai 2026 ⏱️ 9 min citire 👤 Echipa LightApp 🔄 Actualizat 2026

Microîntreprindere 2026: plafon 100.000 EUR, impozit 1% și condiții

Regimul de microîntreprindere e cel mai eficient mod de a-ți optimiza taxele în România în 2026, cu impozit unic de 1% pe veniturile totale în loc de 16% pe profit. Dar e și cel mai supus capcanelor — un singur an în care depășești plafonul, o singură condiție nerespectată, și treci automat la regim normal cu impact major asupra cash flow-ului. În următoarele 9 minute îți explicăm exact ce înseamnă micro în 2026, cine se califică, ce obligații ai, plus calcule reale pentru 3 scenarii concrete.

2026 vine cu reguli noi care schimbă jocul: plafon redus la 100.000 EUR (de la 250.000 EUR), cota unică 1% (s-a eliminat 3%), impozit dividende 16% (de la 10%), angajat obligatoriu. Multe firme care erau micro în 2024 nu mai sunt în 2026 — verifică unde te afli.

Ce este o microîntreprindere în 2026

Micro-ul e un regim fiscal special pentru SRL-uri mici. În loc să plătești 16% impozit pe profit (regimul standard), plătești 1% pe cifra de afaceri totală. Diferența e enormă: la 200.000 lei venituri, plătești 2.000 lei impozit ca micro vs aproximativ 16.000 lei ca regim normal (la profit 100.000 lei).

Dar regimul nu e gratuit — vine cu condiții stricte:

Dacă bifezi tot, ești micro și plătești 1%. Dacă ratezi una singură, treci automat la regim normal de la începutul anului următor.

Schimbările majore din 2026

Plafon redus de la 250.000 la 100.000 EUR

Cea mai impactantă schimbare. Plafonul s-a redus dramatic. Multe firme care erau micro până în 2024 (cu cifră 150-250k EUR) au ieșit din regim începând cu 2025-2026. Verifică cifra de afaceri din ultimul an — dacă depășește 100.000 EUR (~500.000 lei), nu mai ești micro.

Cota unică 1% — s-a eliminat 3%

Până în 2025, micro avea 2 cote: 1% pentru firme cu salariați (1+) și 3% pentru firme fără salariați. Din 2026 doar 1% rămâne — dar condiția salariatului e obligatorie. Practic, dacă vrei micro, trebuie să te angajezi pe tine însuți cu salariu minim.

Impozit dividende crescut la 16%

De la 8% (2024) la 10% (2025) la 16% în 2026. Dublul în 2 ani. Asta schimbă matematica retragerii profitului — pentru fiecare 1.000 lei dividende net, firma trebuie să genereze 1.190 lei brut. Calculul efectiv pentru micro devine: 1% impozit cifră + cost angajat + 16% dividende.

CASS pe dividende crescut

Plafoanele CASS s-au modificat în 2026: la 6 salarii minime se plătește CASS la baza de 24.300 lei; la 24+ salarii minime, baza maximă e veniturile totale, plafonată la 72 salarii minime (291.600 lei). Pentru micro cu dividende mari, asta înseamnă încă 10% taxă pe lângă cei 16% impozit.

⚠️ Combinația explozivă: ieșire din micro

Dacă pierzi statutul de micro în mijlocul anului (depășești 100k EUR sau ratezi salariatul), treci la regim normal de la 1 ianuarie a anului următor. Asta înseamnă: 16% impozit pe profit + posibil TVA dacă depășești 300k lei + raportări fiscale completate. Diferența de cash flow poate ajunge la 30-40k lei pe an pentru o firmă de mărime medie.

Condiția salariatului — cum funcționează în practică

Aici se împotmolesc cei mai mulți antreprenori. Micro-ul cere cel puțin un angajat cu normă întreagă, contract pe perioadă nedeterminată, salariu cel puțin minimul pe economie (4.050 lei brut în 2026).

Soluția practică pentru un fondator solo: te angajezi pe tine însuți. Devii și administrator, și salariat al firmei. Asta presupune:

Suma de 66.000 lei e cheltuială deductibilă pentru firmă, dar e și un cash flow lunar consistent. Dacă firma generează 200k lei venituri, ~1/3 merg pe „salariul minim al fondatorului".

📊 Alternativa: angajezi pe altcineva

Dacă oricum aveai nevoie de un angajat (asistent, contabil intern, dezvoltator junior), salariul lui îndeplinește condiția micro. Pentru afaceri care cresc, de multe ori e mai eficient să angajezi pe cineva care aduce valoare reală decât să-ți plătești ție un salariu artificial.

Activitățile excluse de la regimul micro

Anumite domenii nu se califică niciodată pentru micro, indiferent de cifră:

Pentru consultanți, restricția pe 7022 e cea mai dureroasă. Dacă faci doar consultanță în management și depășești 20% din cifră, automat ești la impozit pe profit. Soluția: diversifici codurile CAEN — adaugi cod pentru servicii diferite (training, software, marketing) și menții 7022 sub prag.

Calcule reale — 3 scenarii concrete pentru 2026

📊 Scenariul 1

Freelancer IT cu 80.000 lei venituri/an

Venituri totale80.000 lei
Impozit micro 1%800 lei
Salariu minim fondator (cost firmă)~66.000 lei
Profit rămas~13.200 lei
Impozit dividende 16% pe 13.200 lei~2.110 lei
Total taxe + costuri firmă~68.910 lei
NET în mâna ta (salariu + dividende)~39.290 lei

Concluzie: La cifră mică, costul fix al salariului minim consumă aproape tot. Pentru 80k lei venit anual, mai bine rămâi PFA — la PFA reții ~67-68k lei net.

📊 Scenariul 2

Consultant cu 200.000 lei venituri/an

Venituri totale200.000 lei
Impozit micro 1%2.000 lei
Salariu minim fondator (cost firmă)~66.000 lei
Cheltuieli operaționale~15.000 lei
Profit rămas~117.000 lei
Impozit dividende 16% pe 117k lei~18.720 lei
CASS dividende (~10% pe baza)~9.720 lei
NET în mâna ta (salariu + dividende)~117.060 lei

Concluzie: La 200k lei venit, micro începe să fie eficient. Comparativ cu PFA (~145k net) pierzi puțin la net, dar câștigi limitarea răspunderii și posibilitatea de a face e-commerce, contracte mari etc.

📊 Scenariul 3

E-commerce cu 450.000 lei venituri/an

Venituri totale450.000 lei
Cheltuieli (produse, transport, ads)~360.000 lei
Impozit micro 1% pe venituri4.500 lei
Salariu minim fondator (cost firmă)~66.000 lei
Profit rămas~19.500 lei
Impozit dividende 16%~3.120 lei
NET (salariu + dividende)~44.580 lei

Concluzie: Pentru e-commerce cu marjă mică (20%), micro plătește 1% pe venituri (4.500 lei) — foarte bine. La regim normal, ai plăti 14.400 lei pe profit. Diferența: ~9.900 lei economie/an. Atenție: 450k lei e aproape de plafon (500k = 100k EUR). Un an bun și ieși din micro.

🎯 Calculator micro vs PFA vs SRL normal

În LightApp, introduci venituri și cheltuieli previzionate, iar AI-ul îți arată instant care regim fiscal e optim pentru cazul tău, cu calcule exacte și recomandări pentru 2026.

Începe acum →

Obligațiile lunare și anuale ca micro

Lunar / trimestrial

Anual

Cumulat, obligațiile fiscale ale unui SRL micro înseamnă aproximativ 4-6 ore lunar de muncă fragmentată — declarații, salarii, contabilitate. Cu un contabil bun (300-500 lei/lună), totul devine invizibil. Fără contabil, riști amenzi de 1.000-5.000 lei pe declarație ratată.

Capcanele care îți pot scoate firma din micro

1. Salariatul concediat fără înlocuire imediată

Dacă singurul tău angajat pleacă și nu angajezi altul în 30 zile calendaristice, pierzi statutul micro de la 1 ianuarie următor. Mulți antreprenori fac greșeala să rămână fără angajat „doar 2 luni" — costă enorm.

2. Depășirea plafonului în mijlocul anului

Plafonul se calculează cumulativ. Dacă în luna 8 ai 500.000 lei venituri, ești afară. Important: treci la regim normal pentru tot anul în curs, retroactiv. Asta înseamnă recalculare la 16% pe profit pentru întreg anul — surpriza poate fi de zeci de mii de lei.

3. Activități de consultanță peste 20%

Dacă faci principal IT (6201) dar adaugi consultanță în management (7022) și aceasta depășește 20% din cifra anuală, micro devine invalid. Soluția: monitorizează lunar mixul de venituri pe coduri.

4. Capital social sub minim

Din 2026, capital social minim e 500 lei. Dacă firma ta veche are capital sub 500 lei, trebuie să-l majorezi până la 31 decembrie 2026, altfel pierzi micro și riști dizolvare.

5. Lipsa raportării corecte la ANAF

3 declarații întârziate consecutiv = ANAF îți poate scoate automat statutul de micro pentru „neîndeplinirea obligațiilor declarative". Riscul real, mai ales fără contabil bun.

Cum migrezi de la PFA la SRL micro

Mulți antreprenori încep cu PFA pentru simplitate, apoi migrează la SRL micro când veniturile cresc peste 80-100k lei/an. Procesul:

  1. Înființezi SRL nou (1-2 săptămâni la ONRC)
  2. Te angajezi pe tine la noul SRL cu salariu minim
  3. Migrezi clienții — semnezi contracte noi cu firma
  4. Suspenzi sau radiezi PFA-ul după ultimele facturi
  5. Atenție la stocurile, echipamentele și contractele active — eventual le vinzi de la PFA la SRL

Migrarea durează 4-6 săptămâni cu pregătirea corectă. Pentru o săptămână poți avea ambele active — finalizezi PFA-ul pe vechi, începi facturile noi pe SRL.

Concluzie — micro este pentru tine?

Regimul micro e excelent pentru o categorie specifică:

Pentru cifre sub 100k lei sau peste 500k lei, regimul micro nu e optimul. Sub 100k rămâi PFA. Peste 500k, treci la regim normal (impozit 16% pe profit) — ești oricum forțat de plafon.

🚀 Construiește-ți firma corect din prima zi

LightApp te ghidează prin alegerea regimului fiscal optim, înființarea SRL, configurarea e-Factura și deschiderea contului bancar — totul într-un singur dashboard, cu AI care răspunde 24/7.

Începe acum →

Întrebări frecvente despre microîntreprindere 2026

Ce este o microîntreprindere în 2026?
O microîntreprindere este un SRL care îndeplinește condițiile fiscale pentru a plăti impozit redus de 1% pe veniturile totale, în loc de 16% pe profit. Condițiile principale: cifră de afaceri sub 100.000 EUR/an și cel puțin un angajat cu normă întreagă.
Cât e impozitul micro în 2026?
Impozitul pe venituri al microîntreprinderii în 2026 este 1% — cota unică, eliminând cota anterioară de 3%. Se aplică la cifra de afaceri totală, nu la profit. Plus impozit dividende 16% când scoți profitul ca asociat.
Care e plafonul pentru microîntreprindere în 2026?
Plafonul s-a redus de la 250.000 EUR la 100.000 EUR cifră de afaceri anuală. Aproximativ 500.000 lei la cursul actual. Dacă depășești plafonul, treci automat la regim normal cu impozit 16% pe profit.
Trebuie să am angajat pentru microîntreprindere?
Da. Începând cu 2024, micro trebuie să aibă cel puțin un angajat cu contract de muncă pe perioadă nedeterminată, cu normă întreagă, salariu cel puțin minimul pe economie. De multe ori antreprenorii se angajează pe ei înșiși cu salariul minim de 4.050 lei brut.
Pot fi micro dacă fac consultanță în management?
Doar parțial. Activitățile de consultanță în management (CAEN 7022) sunt restricționate: dacă veniturile din consultanță depășesc 20% din total, pierzi statutul de micro și treci la impozit pe profit.
Cum calculez efectiv ce plătesc ca micro?
Impozit 1% pe veniturile lunare totale, plătit trimestrial. Plus contribuții pentru salariul tău (CAS, CASS, impozit). Plus impozit 16% pe dividendele scoase. Pentru o cifră de 200.000 lei/an cu un singur asociat, totalul real e ~38.000 lei taxe + costuri salariu.
Ce se întâmplă dacă depășesc plafonul de 100k EUR?
Treci automat la regim normal de impozit pe profit (16%) începând cu trimestrul în care ai depășit plafonul. Ești obligat să recalculezi impozitul pentru perioada respectivă și să raportezi schimbarea la ANAF în termen de 30 zile.
Pot reveni la micro după ce ies din regim?
Da, dar doar începând cu anul fiscal următor și doar dacă îndeplinești toate condițiile (cifră sub 100k EUR, angajat, etc). Trebuie să depui o cerere expresă la ANAF în primele 30 de zile ale anului.
L
Echipa LightApp Construim platforma all-in-one pentru antreprenorii români. Înființare, bancă, facturare, curier — toate într-un dashboard cu AI.