3-în-1 · PFA · SRL Micro · SRL 16% · 2026

Cât plătești la stat. Și cât rămâne la tine.

Compară cele 3 forme juridice într-un singur calculator — PFA sistem real, SRL microîntreprindere și SRL pe profit. Cu cumulare salariu-dividende, opțiunea cu/fără angajat și 8 strategii legale de optimizare.

Cheltuieli operaționale & costuri fixe
Total cheltuieli ascunse: 6.648 lei/an

Costurile pe care nimeni nu le calculează la început: comisioane bancare, contabil, sediu social, software. Se adaugă automat la cheltuielile firmei și reduc profitul distribuibil.

Selectarea unei bănci pre-completează cifrele de mai jos. Detaliat în tabelul de mai jos.
lei/lună
Mediu: 30-50 lei/lună. Adesea gratuit primul an la BCR/BT.
lei/lună
Estimare: ~0,51 lei × 40 plăți/lună = ~20 lei. Mai mult dacă faci plăți peste 50.000 lei (6 lei/plată ReGIS).
% din net
Cât din net retragi efectiv cash (la ATM/ghișeu). Comision retragere: ~1% min 5 lei.
lei/lună
PFA: 100-200 · SRL Micro: 250-450 · SRL Profit: 400-700.
lei/lună
Sediu hosted: 50-150 lei. La domiciliu propriu: 0 lei.
lei/an
Certificat calificat: 80-150 lei/an (certSign, DigiSign, Trans Sped).
lei/lună
Facturare, CRM, Google Workspace, Microsoft 365, Zoom etc.
lei/lună
Recomandată pentru consultanță, IT, medical, juridic. Poliță: 600-1.500 lei/an.
lei/lună
Telefon firmă, internet, marketing, abonamente specifice domeniului.
SRL Microîntreprindere: 1% pe cifra de afaceri + 16% pe dividende. Plafon 100.000 EUR/an, cel puțin 1 angajat obligatoriu.

Date SRL Micro

Plafon 100.000 EUR (~500.000 lei). Peste → SRL pe profit 16%.
Salarii (inclusiv minim al angajatului), materiale, servicii, chirie.
100% = tot profitul către asociat. 0% = totul rămâne în firmă (reinvestire).
Cumulează salariu + alte PFA + chirii. Plafonul CASS se aplică o singură dată pe total.

Date SRL Profit (16%)

Recomandat pentru CA > 500.000 lei sau cheltuieli mari.
Toate cheltuielile cu acte pe firmă, inclusiv salarii și CAM.
SRL pe profit nu cere angajat obligatoriu (spre deosebire de Micro).
Profitul nedistribuit rămâne în firmă, fără impozit suplimentar pe dividende.

Date PFA — sistem real

Total facturat în 12 luni. Plafon TVA: 395.000 lei.
Chirie, utilități, telefon, software, deplasări, materiale, contabilitate.
Dacă din salariu plătești deja CAS și CASS pe plafonul total, PFA-ul nu mai atrage contribuții.
Net asociat
100.000 lei

Defalcare

Cota efectivă de taxare
12,9%
Total taxe / cifră afaceri
Notă: Calculul folosește salariul minim 2026 de 4.050 lei (S1, ian-iun) pentru plafoanele CAS și CASS. De la 1 iulie 2026 salariul minim crește la 4.325 lei și plafoanele se ajustează proporțional. Comisioanele bancare sunt orientative — verifică tariful exact al băncii tale, pot exista discount-uri pentru rulaj sau pachete care includ servicii gratuite. Rezultatele sunt estimative — pentru depunere oficială consultă un contabil CECCAR.
Comparație rapidă

Ce ți se potrivește, la prima vedere.

Reguli generale (excepții există). Orientativ pentru un asociat unic care încasează tot profitul.

Criteriu PFA sistem real SRL Micro 1% SRL 16% Profit
CA recomandată < 100.000 lei 100.000 - 500.000 lei > 500.000 lei
Impozit principal 10% pe (Venit − Chelt.) 1% pe Cifra de afaceri 16% pe Profit
Impozit dividende Nu există 16% + CASS plafon 16% + CASS plafon
Angajat obligatoriu Nu Da (1, normă întreagă) Nu
Cheltuieli deductibile Da (cu factură PFA) Irelevant (plătești pe CA) Da (cu factură firmă)
Răspundere Personală nelimitată Limitată (capital social) Limitată (capital social)
Pensie publică Da, prin CAS direct Doar dacă ești angajat la firmă Doar dacă ești angajat la firmă
Contabilitate Simplă (RJIP) Bilanț + balanță Bilanț + balanță
Cost contabil/lună ~100-200 lei ~250-450 lei ~400-700 lei
Asociați multipli Nu Da Da
Optimizare fiscală

8 strategii legale ca să plătești mai puțin.

Toate sunt prevăzute explicit în Codul Fiscal. Niciuna nu e schemă „creativă" — sunt instrumente normale folosite de contabili.

05
Cheltuieli deductibile

Tot ce e legat de afacere, pe firmă

Cele mai uzitate (cu factură pe firmă/PFA): chirie birou (sau % din chirie casă), utilități proporțional, telefon, internet, software (Office, Adobe, Notion), abonamente profesionale, formare, deplasări, mașină de serviciu, contabilitate, marketing.

PFA: cheltuielile reduc baza impozabilă 100%. Pentru un PFA cu venit 100.000 lei și 25.000 cheltuieli: economie 2.500 lei impozit + plafoane CAS/CASS mai mici.
06
Cumulare CASS

Plafonul CASS se aplică o singură dată

CASS-ul are plafoane fixe (6/12/24/72 salarii minime) pe TOTAL venituri. Dacă din salariu plătești deja CASS pe plafonul de 24 salarii, dividendele sau PFA nu mai atrag CASS. Important să declari corect cumularea în Declarația Unică (D212).

Asociat cu salariu mediu (peste 6.000 lei brut) + dividende 100.000 lei: CASS pe dividende = 0 (deja peste plafon din salariu). Economie potențială: până la 9.720 lei/an.
07
Avansat — Cheltuieli mixte

Mașina, telefonul, locuința — parțial deductibile

Mașina personală folosită și pentru afacere: 50% deductibil (combustibil, service, asigurare) dacă nu ții jurnal de bord, 100% cu jurnal. Telefonul: 50-100% în funcție de uz. Birou la domiciliu: % din mp suprafață utilizată.

PFA cu mașină personală + telefon mixt + 10% birou la domiciliu: ~5.000-12.000 lei cheltuieli deductibile/an, plus deduceri TVA dacă ești plătitor.
08
Avansat — Distribuiri trimestriale

Dividende trimestriale, fără surprize fiscale

Din 2018 sunt permise dividende trimestriale (înainte erau doar anuale). Avantaj: cash flow constant, posibilitate de a opri distribuiri când profitul scade. Atenție la regularizare: la finalul anului dividendele plătite în plus față de profitul real se restituie firmei.

Pentru asociați cu cheltuieli personale lunare mari: planificare cash flow mai bună. Combinat cu salariu minim, ai venit lunar predictibil + dividende variabile.
Comparație bănci 2026

Top 10 bănci pentru SRL/PFA — comisioane reale.

Cifre orientative pentru pachet basic, valabile la mai 2026. Discount-uri pot exista pentru rulaj, cont nou, contracte multiple. Verifică tariful exact al băncii înainte să decizi.

Bancă Pachet Admin/lună Plăți
RON SENT
Retragere
cash
Note
Banca Transilvania Salut / 365 0 / 7 lei 0,51 lei 1% min 5 lei Cont online prin video call. Pachet basic gratuit.
BCR (George Business) George 3.0 15-49 lei 0 lei (cu cond.) 1% min 5 lei Gratuit în primul an pentru startup-uri. Discount 50% la rulaj 75%.
BRD Pachet basic 25-40 lei 1-3 lei 1% + 5 lei Comisioane plată mai mari decât competitorii.
ING Bank Fix Util 29 lei 5 plăți gratuite 5.000 lei/lună gratuit Pachet inclus 10 plăți + 5.000 lei retrageri/lună fără comision.
Raiffeisen Bank Zero Simplu 15-29 lei 0,51 lei 0 lei (ATM oricare bancă RO) Plăți instant gratuite. Mobile banking inclus.
CEC Bank Profesional Dinamic 29 lei 0,51 lei 1% min 5 lei Bancă de stat. Bun pentru fonduri europene și agricultură.
UniCredit Creativ 0 lei (basic) 1-2 lei 3 retrageri ATM gratuite Plan de start cu zero costuri pe operațiuni minime.
OTP Bank OTP Business 35 lei 0,51 lei 1% min 5 lei Pachete personalizabile cu extra-opțiuni.
Alpha Bank Business Pack 40 lei 0,51 lei 1% min 5 lei Acum parte din UniCredit Group.
Revolut Business Basic / Grow 10€ / 25€ 5-10 plăți gratuite/lună 200€/lună gratuit, apoi 2% Multivalută, FX la rate interbancare. Limitat pentru rulaj cash mare.
Salt Bank Salt Business 10-30 lei Inclus în pachet 0 lei (ATM Salt) 100% digital. Bun pentru freelanceri și firme mici.
Cum se citește tabelul: „Admin/lună" = comision lunar pentru menținerea contului firmă. „Plăți" = comision per plată interbancară RON sub 50.000 lei (sistemul SENT). „Retragere cash" = comision pentru a scoate numerar fizic din cont. La toate băncile, retragerile peste 5.000-10.000 lei trebuie programate în avans cu 24h. Plățile internaționale (SEPA și non-SEPA) au tarife separate de aceste cifre.

Cum se calculează taxele firmei în România 2026

În 2026, antreprenorii din România au la dispoziție trei forme principale de organizare cu regimuri fiscale diferite: PFA (Persoană Fizică Autorizată), SRL Microîntreprindere și SRL pe profit. Fiecare are reguli distincte, iar alegerea formei potrivite depinde de cifra de afaceri estimată, marja de profit, numărul de asociați, nevoia de cheltuieli deductibile și planurile pe termen lung.

PFA — sistem real în 2026

PFA-urile se impozitează pe sistemul real: venit brut minus cheltuieli deductibile. Impozitul e 10% pe baza impozabilă. Suplimentar, se aplică contribuții sociale (CAS și CASS) pe plafoane raportate la salariul minim brut (4.050 lei în prima jumătate a anului 2026, 4.325 lei în a doua jumătate).

Net PFA = Venit − Cheltuieli − CAS_plafon − CASS_plafon − 10% × (Venit − Cheltuieli)

Plafoane CAS pentru PFA în 2026:

  • Sub 12 salarii minime (sub 48.600 lei venit net): CAS opțional
  • 12-24 salarii (48.600 - 97.200 lei): CAS = 12.150 lei/an
  • Peste 24 salarii (peste 97.200 lei): CAS = 24.300 lei/an

Plafoane CASS pentru PFA în 2026:

  • Sub 6 salarii minime (sub 24.300 lei): CASS opțional
  • 6-12 salarii (24.300 - 48.600 lei): CASS = 2.430 lei/an
  • 12-24 salarii (48.600 - 97.200 lei): CASS = 4.860 lei/an
  • Peste 24 salarii (peste 97.200 lei): CASS = 9.720 lei/an

SRL Microîntreprindere — 1% pe cifra de afaceri

SRL Micro este forma cea mai populară în România pentru cifre de afaceri între 100.000 și 500.000 lei. Se aplică o cotă unică de 1% pe cifra de afaceri (fără excluderi pentru profit sau pierdere). Condiția obligatorie: cel puțin un angajat cu normă întreagă (poate fi chiar asociatul-administrator).

Net asociat = (CA − 1%×CA − Cheltuieli) × cota_distribuire − 16% impozit dividende − CASS plafon

Avantajul micro e simplitatea: indiferent ce profit ai, plătești 1% pe încasări. Dezavantajul: dacă ai marje mici (cheltuieli mari proporțional cu CA), plătești același 1% pe orice venit. Plafonul de eligibilitate e 100.000 EUR (~500.000 lei) cifră de afaceri anuală — peste acest prag, în anul următor treci automat la SRL pe profit 16%.

SRL 16% pe profit — pentru firme mature

SRL pe profit (sau „SRL standard") aplică o cotă de 16% pe profit (Venit − Cheltuieli deductibile). E forma recomandată pentru firme cu cifră de afaceri peste 500.000 lei sau cu marje mici (cheltuieli mari, profit relativ mic). În acest regim:

  • Cheltuielile deductibile reduc direct baza impozabilă
  • Reinvestirea profitului în echipamente specifice e scutită de impozit (Art. 22 Cod Fiscal)
  • Dividendele distribuite se impozitează cu 16% + CASS pe plafoane
  • Sponsorizările către ONG-uri se deduc direct din impozitul pe profit (max 20%)

Cumularea CASS între venituri

Una dintre cele mai importante mecanici fiscale din 2026 este cumularea CASS pe ansamblul veniturilor unei persoane fizice. Plafoanele de 6, 12, 24 sau 72 salarii minime se aplică o singură dată pe TOTAL venituri impozabile (salariu + PFA + dividende + chirii + dobânzi + cripto). Dacă pe ansamblul veniturilor depășești un plafon, CASS-ul aferent acelui plafon e datorat o singură dată.

Exemplu practic: un asociat care primește salariu de 5.000 lei brut/lună (60.000 lei/an, peste 12 salarii minime) și dividende de 100.000 lei. Plafonul CASS pe ansamblu (60.000 + 100.000 = 160.000 lei) atinge categoria 24+ salarii. CASS plătit: 9.720 lei. Din salariu plătește deja ~6.000 lei CASS lunar × 12 = 72.000 lei (cumulat cu plafoane). În practică, dividendele nu mai atrag CASS suplimentar dacă din salariu s-a plătit deja peste plafonul aplicabil.

Sponsorizări către ONG — strategie legală

Atât SRL Micro cât și SRL 16% pot redirecționa o parte din impozit către ONG-uri înregistrate în Registrul Entităților Nelucrative (REN). Mecanismul e diferit:

  • SRL Micro: max 20% din impozitul micro datorat poate fi sponsorizare. Pentru CA de 200.000 lei (impozit 2.000 lei), max 400 lei sponsorizare.
  • SRL Profit 16%: cea mai mică dintre 0,75% × CA și 20% × impozit pe profit. Pentru CA 1.000.000 lei și profit 200.000 lei (impozit 32.000): max(7.500; 6.400) = 6.400 lei.
  • PFA: nu se aplică direct, dar PFA-ul poate face donații deductibile ca cheltuieli (max 5% din venitul net, către entități eligibile).

Important: sponsorizarea trebuie făcută printr-un contract scris înainte de plata impozitului, iar redirecționarea către un ONG specific se declară în formularul D177. Plata efectivă se face din contul firmei către ONG, iar suma se scade direct din impozit (nu din baza impozabilă).

Salariu vs dividende — care e mai eficient?

Multă lume crede că dividendele sunt mereu mai eficiente fiscal decât salariul. Realitatea în 2026 e mai nuanțată:

Salariu minim (4.050 lei brut): CAS 25% + CASS 10% + impozit 10% pe bază redusă = ~32% taxe efective. Dar contribuie la pensie publică și permite concedii medicale plătite. Costul total angajator e cca 5.000 lei/lună (cu CAM 2,25%).

Dividende 100.000 lei: 16.000 lei impozit + CASS plafon (până la 9.720 lei). Total: ~25.700 lei taxe (25,7%). Pare mai eficient procentual, dar nu construiești pensie și nu ai concedii medicale plătite.

Combinație optimă: mulți contabili recomandă salariul minim pentru asociatul-administrator (acoperă pensia minimă + concedii medicale + plafonul CASS pe veniturile pasive) plus dividende variabile pentru optimizare cash flow. Această combinație folosește avantajele ambelor regimuri.

Tranziții între forme — când și cum

Schimbarea formei juridice e o decizie strategică, nu fiscală. Câteva tranziții uzuale:

  • PFA → SRL Micro: recomandat când venitul ajunge constant peste 80.000-100.000 lei și ai nevoie de răspundere limitată sau asociați. Costul tranziției: ~200-500 lei (înființare SRL nou).
  • SRL Micro → SRL 16%: obligatoriu la depășirea plafonului 100.000 EUR. Opțional și dacă marjele se micșorează sub 50% (cheltuielile mari fac 16% pe profit mai eficient).
  • SRL 16% → SRL Micro: posibil după un an sub plafon, dar cu condiții stricte de eligibilitate (cod CAEN, angajat).
Întrebări frecvente

Despre taxele firmei în 2026.

Care e mai avantajos: PFA, SRL Micro sau SRL 16%?
Depinde de venit, marjă și nevoile tale. PFA: optim pentru sub 100.000 lei/an cu cheltuieli moderate, dacă nu ai nevoie de răspundere limitată sau asociați. SRL Micro: optim pentru 100.000-500.000 lei/an cu marjă bună (cheltuieli sub 50% din CA). SRL 16%: optim peste 500.000 lei sau dacă cheltuielile depășesc 60-70% din CA. Calculatorul de mai sus îți arată cota efectivă pentru fiecare scenariu — folosește-l înainte să decizi.
Pot avea SRL Micro fără angajat?
Nu. Din 2024 condiția obligatorie pentru SRL Micro este cel puțin un angajat cu normă întreagă (sau echivalent în mai mulți part-time). Mulți asociați se angajează la propria firmă cu salariul minim — soluție 100% legală și frecvent folosită. Fără angajat, firma trece automat la regimul 16% pe profit în anul fiscal următor.
Cum funcționează cumularea CASS între salariu și dividende?
Plafoanele CASS (6, 12, 24, 72 salarii minime) se aplică pe TOTAL venituri impozabile pentru o persoană fizică, nu pe fiecare sursă separat. Dacă ai deja CASS plătit din salariu pe plafonul de 24 salarii (97.200 lei), dividendele nu mai atrag CASS dacă te aduc sub plafonul de 72 salarii. Cumularea se reglementează în Declarația Unică (D212) depusă până în 25 mai a anului următor.
Cum reduc legal taxele la SRL Micro?
Patru strategii principale: 1) Sponsorizare ONG — redirecționezi max 20% din impozit către cauze. 2) Salariu minim pentru asociat — acoperă obligația de angajat și e mai eficient ca dividende echivalent. 3) Tichete masă — 945 lei/lună cu doar 20% taxe. 4) Cumulare CASS — dacă ai și salariu, dividendele pot să nu atragă CASS. Toate sunt explicate cu cifre în secțiunea „Strategii de optimizare" de mai sus.
Câte ONG-uri pot sponsoriza? Există un registru oficial?
Da, Registrul Entităților Nelucrative (REN) e administrat de ANAF. ONG-urile eligibile pentru sponsorizare deductibilă fiscal trebuie să fie înregistrate în REN. Le verifici online pe site-ul ANAF (există un formular de căutare). Poți sponsoriza câte vrei, atâta timp cât totalul nu depășește pragul legal (20% din impozit pentru micro, max(0,75% CA; 20% profit) pentru SRL Profit).
Ce se întâmplă dacă depășesc plafonul de 100.000 EUR la SRL Micro?
În anul fiscal în care depășești plafonul, rămâi pe regimul micro pentru întregul an. Începând cu 1 ianuarie a anului următor treci automat la impozitul pe profit 16%. Nu trebuie să faci nimic — ANAF te trece din oficiu. Atenție: dacă declari corect cifra de afaceri, e tranziție lină. Dacă nu declari și ANAF descoperă peste 1-2 ani, poți avea ajustări retroactive de impozit + penalități.
Pot avea PFA și SRL în același timp?
Da, e perfect legal și frecvent folosit. Un antreprenor poate avea simultan: PFA pentru servicii personale (consultanță, freelance), salariu de la propria firmă SRL, dividende din SRL, plus chirii sau alte venituri. Toate se cumulează în Declarația Unică, iar plafoanele CAS și CASS se aplică o singură dată pe ansamblu. Strategia depinde de tipologia activității și de optimizarea fiscală dorită.
Cât costă un contabil pentru fiecare formă?
Prețurile orientative în 2026: PFA 100-200 lei/lună (contabilitate simplă, RJIP). SRL Micro 250-450 lei/lună (bilanț + balanță + declarații TVA dacă ești plătitor). SRL 16% 400-700 lei/lună (mai complex, cheltuieli deductibile detaliate, optimizare). Pentru firme cu volum mare (50+ facturi/lună), prețurile cresc. LightApp îți va recomanda contabili CECCAR cu prețuri transparente prin modulul de Contabilitate.
Trebuie să fiu plătitor de TVA?
Plafonul de scutire TVA în 2026 este 395.000 lei cifră de afaceri în 12 luni consecutive. Sub acest plafon, ești neplătitor de TVA (facturi fără TVA, dar nu poți deduce TVA din achiziții). Peste plafon, înregistrarea în scopuri de TVA devine obligatorie în 10 zile. Poți și opta voluntar pentru TVA chiar dacă ești sub plafon — util dacă ai cheltuieli mari cu TVA pe care vrei să le recuperezi (ex: investiții în echipamente).
Salariul de la propria firmă — chiar e legal?
Absolut legal și foarte frecvent folosit. Asociatul-administrator poate avea contract individual de muncă cu propria firmă, separat de calitatea de asociat. Procedura: încheiere CIM, înregistrare REVISAL, declarații lunare la stat (D112). Singura nuanță: pentru SRL Micro, dacă ești singurul angajat, contractul tău este chiar condiția de eligibilitate pentru regimul de 1%. Salariul minim acoperă atât obligația de angajat cât și pensia publică minimă.
Pot fi sponsor și beneficiar la propriul meu ONG?
Tehnic da, în limitele REN. Mulți antreprenori fondatori de ONG-uri sponsorizează propriile entități. Atenție: ANAF verifică „distorsionarea" — dacă ONG-ul există doar formal pentru a primi sponsorizări (fără activitate reală), se respinge deducerea și se aplică penalități. ONG-ul trebuie să aibă obiect de activitate clar, raport anual public, cheltuieli reale către cauze. E un instrument legal puternic dacă e folosit bine.
De unde vin cifrele din calculator?
Toate cifrele sunt din legislația oficială 2026: Codul Fiscal (Legea 227/2015 cu modificările prin OUG 156/2024), HG 146/2026 (salariul minim), Legea 141/2025 (TVA și plafoane), Legea 201/2025 (tichete masă). Calculatorul folosește salariul minim 4.050 lei (S1, ianuarie-iunie 2026) pentru plafoanele CAS/CASS — de la 1 iulie plafoanele se ajustează la 4.325 lei. Pentru depunere oficială sau decizii importante, consultă întotdeauna un contabil CECCAR.
Cât plătesc real comisioane bancare lunar la SRL?
Pentru un SRL „normal" (1-3 angajați, ~40 plăți/lună, încasări regulate), costul total bancar e între 30 și 90 lei/lună = 360-1.080 lei/an. Componente: admin cont (15-50 lei), plăți interbancare (0,51 lei × ~40 = ~20 lei), 0 plăți intrabancare, 0 încasări la majoritatea băncilor. Mulți antreprenori uită că plățile peste 50.000 lei costă 6 lei fiecare (sistemul ReGIS) — pentru firme cu rulaje mari, asta poate ajunge la sute de lei lunar. Calculatorul ia toate astea în considerare prin câmpul „Comisioane plăți".
De ce comision plătesc dacă vreau cash din contul firmei?
Retragerile cash din cont firmă sunt taxate cu ~1% min 5 lei la majoritatea băncilor (BCR, BT, BRD, OTP, Alpha, CEC, Raiffeisen). Pentru sume mari (peste 5.000-10.000 lei) trebuie programare în avans cu 24h. Excepții: ING Fix Util oferă 5.000 lei/lună gratuit, Salt Bank are retrageri 0 lei la propriile ATM-uri, UniCredit oferă 3 retrageri lunare gratuite în pachetul basic. Pentru sume foarte mari (peste 25.000 lei/lună), e mai eficient transferul către contul personal ca dividende/salariu (0 lei la transfer SEPA intrabancar) și apoi retragerea cash dacă vrei, cu costuri mai mici la cont personal.
Cât costă să ții o firmă „minimum viable" — total cheltuieli ascunse?
Minimum vital pentru un SRL Micro funcțional în 2026: contabil 250 lei/lună (3.000/an), sediu social hosted 75 lei/lună (900/an), semnătură digitală 120 lei/an, cont firmă 30 lei/lună (360/an), software facturare 30 lei/lună (360/an). Total: ~4.740 lei/an doar pentru ca firma să funcționeze legal, înainte să faci 1 leu de business. Dacă mai adaugi asigurare profesională (600-1.200 lei/an) și marketing/abonamente (~50 lei/lună), ajungi la 6.000-7.000 lei/an cheltuieli fixe. Calculatorul include toate astea în „Costuri fixe administrative".
Pot alege banca în calculator ca să văd diferențele?
Da. Selector-ul de bancă din panoul „Cheltuieli operaționale" pre-completează comisionul lunar conform ofertei publice 2026 a băncii (BT, BCR, BRD, ING, Raiffeisen, CEC, UniCredit, OTP, Alpha, Revolut). Cifrele sunt orientative pentru pachet basic — discount-uri majore sunt posibile pentru: cont nou (gratuit primul an la BCR/BT), rulaj minim (BCR oferă -50% admin la rulaj >75% din CA), pachete cu POS sau credit, ONG-uri și asociații (UniCredit Comunitate la 29 lei). Pentru tarif exact, contactează direct banca sau folosește comparatoare de pe AFI Europe sau Conso.
Începe acum

Vrei taxele automatizate?

Începe-ți călătoria cu Light App acum și ai acces la toate calculatoarele, codurile CAEN, ghidurile pentru antreprenori și modulele disponibile.

Începe acum
Acces gratuit. Cont creat în 30 de secunde.